Přesně před rokem, 14. března 2020, absolvoval David Dvořák první zápas v UFC. Jako první Čech v historii vyhrál debutový duel a druhým vítězstvím se probojoval k top desítce muší váhy. Přečtěte si, jak se hradeckému rodákovi změnil život, kolik ho stojí příprava, co mu UFC dalo a naopak, o co přišel.
Davide je to rok, co jste debutoval v UFC, co se pro vás změnilo?
Co se změnilo, myslím si, že jsem známější mezi lidmi. Ti, co mě moc nevnímali, začali vědět, že někdo takový existuje. Nabrali jsme nové partnery, mám za sebou dvě výhry a posunul jsem se v žebříčku k top 10. Tak nějak všechno jde tím správným směrem.
Zastavují vás lidé na ulici?
Přesně tak, celkem se mi to stává, ať už v Hradci nebo v Praze. Teda teď v období roušek mám od toho trochu klid, ale jinak bez roušky se mi stává, že mě lidé zastavují. Ale mě to nevadí, je to milé a rád pokecám s fanoušky.
A také jste se po vstupu do UFC stal plně profesionálním zápasníkem že?
Mohu naplno dělat, co mě baví, soustředit se na trénink a na to, co mám opravdu rád. Nicméně i tak jednou nebo dvakrát do měsíce spolupracuji s jednou pohřební službou a pořád dělám ještě něco dalšího. Ale ne kvůli penězům. Spíš, protože jsem rád s lidmi, se kterými jsem strávil hodně času a baví mě to.
Takže stále kopete hroby?
Dělám hrobníka jako před tím, ale už tedy tolik nekopu. Spíš dělám to, co mi řeknou a co je třeba. Mám to jako relax, pomůžu, popovídám si s lidmi.
Tedy podpis s UFC vám přinesl finanční nezávislost?
Díky tomu, že se mi daří vyhrávat, tak ano. Jinak by to bylo těžké a musel bych dělat trenéra nebo něco k tomu. Ty UFC výplaty nejsou tak velké, aby to po zdanění pokrylo náklady. Ale díky partnerům člověk začíná být svobodnější.
Zmiňujete náklady, asi s vyšší úrovní vám i pořádně vzrostly ne?
Přesně tak, člověk víc dostane, ale víc zaplatí. Já k tomu chodím na osobní tréninky k různým lidem a ačkoli se to nezdá, jsou to rance, které já za svou práci dám. Víc se vydělá, ale o hodně víc se utratí. Dokonce se mi zdá, že se utratí víc, než se vydělá.
Můžete prozradit, kolik vás stojí příprava?
Kdybych jel třeba do USA na třítýdenní kemp, tak je to z fleku 100 tisíc, a to tam nejsem ani měsíc. Když bych spočítal čistě přípravu u nás, co dám za trenéry, tak je to určitě 30 tisíc měsíčně, a to nepočítám výdaje na život.
Kdybyste měl vypíchnout nejlepší věci, co vám UFC přineslo?
Vyzkoušel jsem morfium (smích), to bylo zajímavé. No plusy, Brazílie i Vegas byly dva skvělé výlety, viděl jsem nové země a seznámil se skvělými lidmi. To vidím jako obrovské plusy.
Morfium? Jak to myslíte?
Bylo to po mém druhém zápase, kde jsem si zranil nohu. Fakt mě to bolelo, měl jsem potrhané vazy a poprosil jsem doktora v sanitce, jestli mi nedá prášek na bolest. U nich je Ibalgin morfium.
A naopak, jaká je druhá strana mince?
Mínusy, jsem od rána do večera zavřený v tělocvičně. Ačkoli to mám rád, člověk má méně a méně osobního života. Ještě k tomu musím plnit mediální povinnosti a tak. Takže v tomto mi ten sport zase bere.
Trénujete více, protože cítíte větší tlak? Přeci jen zápasíte v nejprestižnější organizaci na světě.
To zase ne. Já to tak nevnímám. Zápasy beru stejně ať je to UFC nebo Oktagon. Všude chci vyhrát a tlak necítím. Ale makám víc, protože mě to víc baví. V každém zápase se člověk může zranit a čím víc je natrénovaný, tím může podat lepší výkon a minimalizovat zranění a i to, že dostane o půlku výplaty méně.
Nedávno jste přidal na sociální sítě příspěvek o těžkém rozhodnutí v roce 2019, kdy jste UFC odmítl, jak se na to díváte zpětně?
Ukázalo se mi, že úsudek mého týmu byl tehdy správný. I když je někdy člověk na pochybách, tak by měl věřit sobě a lidem, kteří s ním na té cestě jdou. Mě se potvrdilo, že to bylo správné a teď to nese ovoce. V té váhovce nemám, co dělat. Mohlo to být na shledanou po dvou zápasech.
Pozn. redaktora – UFC oslovilo Dvořáka už v roce 2019, kdy pořádalo galavečer v Praze. Tehdy mu nabídli zápas v bantamové váze a český bojovník odmítl.
Autor: David Chmátal, tn.cz
Foto: Archiv
Odkaz: https://sport.tn.nova.cz/clanek/rok-v-ufc-lide-me-zastavuji-na-ulici-hroby-kopu-porad-rika-dvorak.html